تورم لحظه‌ای شده و افزایش مبلغ یارانه و دستمزد هم جواب نمی‌دهد

پس از واریز دو مرحله یارانه نقدی ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی به حساب سرپرستان خانوار، برخی از اعضای اقتصادی دولت احتمال تبدیل آن به کالابرگ الکترونیکی را مطرح کردند. دلیل این افزایش، تورم و گرانی‌های لحظه‌به لحظه و لجام‌گسیخته‌ای است که حتی با افزایش حقوق و مبالغ یارانه‌ای هم قابل جبران نمی‌باشد و دولت باید فکری اساسی درباره افزایش قیمت‌ها بکند.
تورم لحظه‌ای شده و افزایش مبلغ یارانه و دستمزد هم جواب نمی‌دهد

به گزارش یارانه 24، با توجه به افزایش قیمت‌ها، دولت سیزدهم برای جبران رفاه از دست رفته خانوار و کمک به معیشت آن‌ها اقدام به افزایش یارانه معیشتی کرده است.

با افزایش یارانه معیشتی سه دهک پایین درآمدی توسط دولت به هر نفر 400 هزار تومان، قدرت خرید دهک اول درآمدی روستاییان (فقیرترین دهک) 2.5 برابر می‌شود. اما همچنان کافی نیست، چرا که قیمت‌ها به صورت روزانه در حال افزایش است و بیشتر کردن حقوق، اجرای طرح یارانه دستمزد و تغییرات مبالغ یارانه‌ای به کالابرگی هم به نظر تاثیری در روند رو به رشد کاهش سبد خرید مردم ندارد. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی در تذکری درباره اجرا نشدن پرداخت 40 درصدی مستمری بگیران کمیته امداد توسط دولت، می‌گوید: «نمایندگان مجلس شورای اسلامی چند بار به هیات رئیسه مراجعه کردند و تذکر دادند که دولت قانون لایحه بودجه در رابطه با پرداخت مستمری مدد جویان کمیته امداد و بهزیستی را طبق قانون انجام نمی‌دهد. این تذکر را از کل مجلس شورای اسلامی به سازمان برنامه و بودجه عرض می‌کنیم که مجلس شورای اسلامی مستمری مددجویان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی را در لایحه بودجه 40 درصد افزایش داده است.»

دیگران چه می خوانند:

وی یادآور شد: متاسفانه دولت سیزدهم در سه ماه گذشته همچنان مبنای 20 درصد افزایش را لحاظ می‌کند. این امر غیر قانونی است لذا دولت باید در اولین پرداخت همه معوقات را پرداخت کند تا مُرِّ قانون اجرا شود. افزایش مبلغ یارانه یا تغییر به کالابرگ الکترونیک، جوابگوی رفع نیازها نیست میزان افزایش یارانه نقدی، 20 درصد اعلام شده است اما این افزایش‌ها بر مبنای یارانه نقدی یا کالابرگ در اصل ماجرا تفاوتی نمی‌کند، چرا که تورم و افزایش قیمت به صورت روزانه روندی رو به رشد به خود گرفته است.

عدم کفایت لازم برای اجرای نظارت‌ها و سرسری گرفتن کنترل‌های مربوطه، سبب شده است تا برخی معتقدند که دولت خود برای جبران کسری بودجه، نظارت‌ها را کاهش داده است. معاون اقتصادی و رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده است که در حال حاضر برنامه دولت برای کالابرگ الکترونیکی در قالب سبد غذایی است ولی در آینده ممکن است به فروشگاه‌های شوینده‌ها هم توسعه یابد. او بیان کرده است که احتمالاً اعتبار مازاد برای دهک‌های 4 تا 9 نیز اجرا خواهد شد. طرح هدفمندی یارانه‌ها برای دولت بسیار مهم است و یکی از جنبه‌های آن کالابرگ بسته‌های اساسی است که شامل بسته‌های نان، دارو، سوخت، آب، سلامت و اخیراً سبد غذایی است. این طرح بر اساس تکلیف قانون بودجه 1401 و در پی حذف ارز ترجیحی اجرا شده است.

بر اساس این طرح، در صورت افزایش تورم در مورد 11 قلم کالای اساسی و تعزیراتی، دولت آن را با اعتبار یارانه‌ای پوشش خواهد داد. همچنین، جامعه به سه دسته تقسیم شده است، به‌طوری که سه دهک اول هر ماه 400 هزار تومان یارانه دریافت می‌کنند و دهک‌های بعدی تا دهک نهم، 300 هزار تومان دریافت می‌کنند. این مقدار یارانه نسبت به مقدار قبلی آن که 45 هزار و 500 تومان بوده است، نزدیک به 9 برابر افزایش یافته است. معاون رفاه وزیر کار اظهار داشته است که مبلغ کل یارانه معیشتی که به مردم پرداخت می‌شود، ماهانه 27 هزار میلیارد تومان است. دولت تلاش کرده است تورم را بر روی کالاهای اساسی پوشش دهد و با اجرای کالابرگ این هدف را دنبال می‌کند. به عبارت دیگر، برای خرید 11 قلم کالای اساسی در اردیبهشت سال گذشته 436 هزار تومان لازم بود، اما در اردیبهشت امسال برای همان موارد 836 هزار تومان نیاز است، به‌طوری که قیمت این کالاها حدود 400 هزار تومان افزایش یافته است. مشمولین سه دهک اول درآمد در سال‌های گذشته، دهک‌بندی با توجه به میزان درآمد خانوار انجام می‌شد، اما پس از آن تصمیم بر این گرفته شد که غربالگری دهک‌ها بر اساس «آزمون وسع» صورت گیرد. در این باره در پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان توضیحاتی ارائه شده است. غربالگری در آزمون وسع بر اساس مولفه‌هایی مانند تعداد اعضای خانوار، جنسیت سرپرست خانوار، تعداد خودرو، مجموع ارزش خودرو، تعداد ملک اظهاری، تعداد سفر‌های خارجی، گردش حساب، شغل افراد و … انجام می‌شود. همچنین، مواردی مثل معلولیت و بیماری‌های خاص هم در این غربالگری مد نظر قرار می‌گیرند. پیشتر، اطلاعاتی هم در مرکز آمار ایران درج شده بود که نشان می‌داد کدام خانواده با چه میزان

تورم لحظه‌ای شده و افزایش مبلغ یارانه و دستمزد هم جواب نمی‌دهد

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟