رمزگشایی از جهش ۷۹ درصدی سود بیمه تعاون

سود خالص شرکت بیمه تعاون به مدیرعاملی یونس مظلومی در پایان سال ۱۴۰۱ با رشد ۷۹ درصدی به ۴۸۸ میلیارد و ۷۲۵ میلیون ریال رسیده و این شرکت بیمه‌ای در سالی که گذشت موفق شد تا سود خالص هر سهم را با ۷۸ درصد افزایش به ۹۸ ریال برساند. راز این سودسازی چیست و آینده بیمه تعاون در ۱۴۰۲ چگونه خواهد بود؟
رمزگشایی از جهش ۷۹ درصدی سود بیمه تعاون

به گزارش روابط عمومی بیمه تعاون به نقل از دنیای بیمه، بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی نشده بیمه تعاون در پایان اسفند سال 1401، درآمد حق بیمه ناخالص با رشدی 71 درصدی نسبت به سال قبل به رقم 14 هزار و 417 میلیارد و 679 میلیون ریال رسیده و حق بیمه خالص یا سهم نگهداری شرکت هم 74 درصد رشد کرده و به 12 هزار و 247 میلیارد و 431 میلیون ریال رسیده است. بررسی‌های دنیای بیمه نشان می‌دهد که درآمدهای بیمه‌ای شرکت بیمه تعاون در سال گذشته 76 درصد بیشتر شده و این بیمه‌گر 13 هزار و 101 میلیارد و 653 میلیون ریال ردآمد بیمه‌ای را ثبت کرده است. خسارت و مزایای پرداختی بیمه تعاون به صورت ناخالص در سال گذشته 9 هزار و 449 میلیارد و 452 میلیون ریال برآورد شده که نسبت به سال 1400 رشدی 72 درصدی را نشان می‌دهد که سهم بیمه تعاون از این رقم 8 هزار و 245 میلیارد و 288 میلیون ریال بوده و بقیه خسارت سهم بیمه‌گران اتکایی بوده است.

 

دیگران چه می خوانند:

یونس مظلومی در اداره شرکت بیمه تعاون البته انضباط مالی را رعایت کرده چرا که هزینه‌های اداری و عمومی این شرکت در سال گذشته نسبت به سال قبل آن رشدی 43 درصدی یعنی کمتر از نرخ تورم سالانه را تجربه کرده است. نتیجه اینکه این شرکت در سال گذشته سود عملیاتی 545 میلیارد و 334 میلیون ریالی را ثبت کرده که نسبت به سال 1400 رشدی 77 درصدی را نشان می‌دهد. نکته مهم در ترازنامه بیمه تعاون رشد 205 درصدی ذخیره خسارت معوق و رشد 86 درصدی ذخیره حق بیمه عایدنشده است که بیانگر ذخیره‌گیری مناسب است.

 

حرکت بر مدار پیشرفت

روند فروش بیمه تعاون در سال گذشته و برآورد سال 1402 نشان از حرکت این شرکت بر اساس برنامه هیات مدیره دارد چرا که سال گذشته این شرکت موفق به فروش 18 هزار و 346 میلیارد و 426 میلیون ریالی بیمه‌نامه شده که رشدی 75 درصدی نسبت به سال 1400 را ثبت کرده است. برای سال آینده هم این شرکت رشد 64 درصدی در تولید حق بیمه را پیش‌بینی کرده و انتظار دارد که میزان فروش به بیش از 30 هزار میلیارد ریال برساند. نکته مهم اصلاح پرتفوی بیمه تعاون در سال گذشته است به نحوی که سهم شخص ثالث از 36 درصد به 32 درصد کم شده و سهم رشته بیمه مهندسی از یک درصد به 5 درصد و سهم رشته بیمه زندگی غیراندوخته‌دار از 11 درصد به 16 درصد رشد کرده است. حالا این شرکت در سال جاری تصمیم دارد که بازهم از سهم ثالث کم کرده و به 28 درصد برساند و در مقابل سهم بیمه بدنه خودرو را با 3 واحد درصد افزایش به 7 درصد ارتقا دهد. روند حرکت بیمه تعاون در 5 سال مدیریت یونس مظلومی به وضوح نشان از یک پیشرفت دارد، آنهم در قالب تنها شرکت بیمه‌ای در قالب تعاونی به گونه‌ای که درآمد حق بیمه ناخالص این شرکت در سال 1398، حدود 91 درصد، در سال 1400 هم 64 درصد، در سال 1401 نیز 70.4 درصد جهش کرده و برای سال آینده هم یک پیش‌بینی شده که درآمد حق بیمه ناخالص شرکت با رشدی 40 درصدی به 20 هزار و 184 میلیارد و 750 میلیون ریال برسد.

 

 

 

شفاف‌سازی مظلومی از دخل و خرج تعاون

بیمه تعاون با سرمایه ثبت شده 5 هزار میلیارد ریالی همچنان گام‌های بلندی را باید بردارد و انتظار می‌رود که با افزایش سرمایه، بتواند در مسیر فروش بیشتر و سودسازی مطمئن‌تر گام بردارد. یونس مظلومی توضیح می‌دهد: علت تغییرات بیش از 30 درصدی سود عملیاتی سال 1401 نسبت به سال قبل ناشی از افزایش درآمد سرمایه‌گذاری از محل منابع بیمه‌ای و حقوق صاحبان سهام با توجه نقدینگی حاصل از افزایش سرمایه در تاریخ 9 خرداد 1401 و همچنین کاهش ذخیره کاهش ارزش سهام سرمایه‌گذاری در سال قبل به مبلغ 193 میلیارد ریال با توجه به افت قیمت بازار موضوعیت نداشته است.

 

مدیرعامل بیمه تعاون در عین حال می‌گوید: سود عملکرد سال 1400 سهامداران حقیقی و حقوقی از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و از کانال سامانه سجاد طبق برنامه زمانی اعلام شده پرداخت شده و مانده سود سهام 2 سهامدار عمده در پایان سال گذشته در ابتدای امسال به حساب آنها واریز و تسویه و مطالبات تمامی سهامداران پردخت شده است.

 

مظلومی با تاکید بر اینکه تمامی موارد ناظر بر دستور‌العمل حاکمیت شرکتی در بیمه تعاون رعایت می‌شود، یادآوری می کند که افزایش دارایی‌های ثابت از بابت هزینه ساخت دفتر مرکزی بر اساس قرارداد به صورت مدیریت پیمان است و افزایش هزینه‌های اداری و عمومی در 1401 نسبت به سال قبل آن ناشی از افزایش حقوق پرسنل آنهم بر اساس مصوبات وزار کار و رشد سایر هزینه‌ها هم بر اساتس نرخ تورم و البته افزایش حجم کار شرکت بوده است.

 

 

رمزگشایی از جهش ۷۹ درصدی سود بیمه تعاون

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟